Randevu ve Bilgi

Nisan 12, 2023

Online veya diğer adıyla çevrimiçi terapi çeşitli sebeplerden yüz yüze terapi seanslarının gerçekleşemediği durumlarda terapist ve danışanın internet üzerinden gerçekleştirdiği görüşmelerdir. Online terapi, teknolojik açıdan gelişen çağımızda aktif olarak kullanılan terapi yöntemlerinden biridir.

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Yüz yüze terapiden farklı gibi görünse de temelinde yüz yüze terapi sürecinin barındırdığı klinik görüşme tekniklerini ve müdahalelerini içerir. Online terapinin gerçekleşmesi için bilgisayar, akıllı telefon veya benzeri iletişim araçlarından birinin olması yeterlidir ve seans Skype, Zoom, Whatsapp gibi online uygulamalar ve konuşma servisleri kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Online Terapi Kimler İçin Uygundur?

Online terapi bireysel terapi, çift- aile terapisi, cinsel terapi ve ebeveyn danışmanlığı gibi konularda destek almak isteyen çocuk, ergen ve yetişkin danışanlar için uygun bir terapi türüdür.

4 Maddede Online Terapi Kimler İçin Uygun Değildir?

Online terapi bazı kişiler haricinde herkes ile yapılabilmektedir. Bu kişiler:

  • Kendisinde zarar verenler
  • Alkol bağımlılığı olanlar
  • İntihar etme düşüncesi olanlar
  • Halüsinasyonlar görenler

Bu saydığımız 4 gruba online terapi işlemi uygulanmaz. Çünkü terapi esnasında kendisine bir şey yapmadığını görülmez, anlaşılmaz. Alkol bağımlısı olan insanlarında terapi esnasında alkolün etkisinde olmaması gerekmektedir. Fakat bunu online terapide sormak kişiyi sinirlendirebilir ve istemediği şeyler yaptırabilir. Alkolün etkisinde olan kişiler daha uzun ve bağlantısız yazma eğiliminde oldukları için online terapi tercih edilmez. İntihar etme düşüncesi ise çok tehlikeli olduğundan online terapi ile bu konuda hizmet verilmesi tercih edilmez.

Online Terapi Faydaları Nelerdir?

  • Tüm dünya üzerinde etkili olan içinde bulunduğumuz pandemi koşulları dolayısıyla evden terapi desteği almak isteyen kişiler,
  • Şehre uzak veya kırsal alanda yaşayıp psikolojik destek almak isteyen kişiler,
  • Farklı ülkede yaşayıp kendi ana dilinde iletişim kurabileceği uzman bulmakta zorlanan kişiler,
  • Çalışma saatleri dolayısı ile terapi desteği almak isteyip zaman ayırmakta zorlanan kişiler veya sık sık seyahat etmeyi gerektiren bir işte çalışan kişiler,
  • Evden çıkmasını engelleyecek fizyolojik veya psikolojik rahatsızlıkları olan kişiler online terapi fayda sağlar.
Şurada: Psikoloji
Whatsapp Aç
Randevu ve Bilgi
Merhaba 👋
Daha fazla bilgi ve randevu için Whatsapp tan ulaşabilirsiniz.